Zasady bezpieczeństwa na spływie kajakowym

Spływy kajakowe są mocno związane z wodą, która zalicza się do jednego z żywiołów. Będziemy mogli go opanować, jeśli tylko zastosujemy się do kilku zasad bezpiecznego wypoczynku nad wodą. Jest to szczególnie ważne, jeśli wybieramy się na grupowy spływ kajakowy.

1. Prawdopodobieństwo utonięcia jest o wiele niższe, jeśli zdecydujemy się na założenie kamizelki ratunkowej. Nie powinna więc znajdować się w kajaku lecz być założona już od samego początku spływu. Nawet potrafiąc pływać możemy mieć trudności związane z niską temperaturą wody, prądem rzeki, jak i ciężarem ubrania. Kamizelka sprawi, że będzie nam wtedy o wiele łatwiej i bezpieczniej.

2. Nie odosabniaj się od grupy. Gdybyśmy pływali samotnie, to w razie pewnych trudności bądź wywrotki nie moglibyśmy liczyć na jakąkolwiek pomoc.

3. Nie spożywaj alkoholu i środków odurzających przed oraz w czasie spływu. Mogą one zwolnić i opóźnić reakcje, a zarazem wpłynąć na szybką utratę ciepła, co stanowi poważne zagrożenie dla naszego zdrowia i życia.

4. Poznaj trasę przed spływem. Dzięki poznaniu trasy będziesz mógł dowiedzieć się, w jakim miejscu pojawiają się pewne przeszkody czy spiętrzenia wody. Polecane dla wszystkich są Kajaki Dębki rzeką Piaśnica, która od samego początku do końca okazuje się bezpieczna, także dla dzieci. Oczywiście należy przestrzegać wyżej i niżej wymienione zasad bezpieczeństwa, aby tak było.

5. Słuchaj organizatorów. Spływ prowadzi dla nas doświadczona kadra, która chętnie szkoli nas w zakresie technik pływania kajakiem, planowanej trasy oraz na temat ewentualnych zagrożeń. Takie szkolenie sprawia, że każdy uczestnik spływu jest o wiele lepiej przygotowany.

6. Szybko wzywaj pomoc. Oto kilka przykładów: głosem, gwizdkiem, wymachując wiosłem, podnosząc i opuszczając ramiona wyprostowane w bok, podnosząc przedramiona uniesione nad głową.

7. Pamiętaj o zasadach udzielania pierwszej pomocy, co może się przydać podczas wywrotki. Kiedy do niej dojdzie, pomóc osobie tonącej podpłynąć do najbliższego brzegu. Podstawa pierwszej pomocy to aktualnie 15 uciśnięć klatki piersiowej i 3 wdmuchnięcia powietrza.

Pamiętanie i zastosowanie się do tych zasad sprawi, że wszystkie spływy kajakowe uzyskają wyższy standard bezpieczeństwa. A skorzystają na tym wszyscy uczestnicy spływu, zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s